Sensor Indutivo Pld30 Pnp Nf/M12 XS4P30PB370D SCHNEIDER
Clique no botão ao lado para assistir ao vídeo relacionado ao produto.
Assistir Vídeo
Código: XS4P30PB370D Marca:
Adicionar ao Carrinho Estoque: Disponível
The XS range is an offer of inductive proximity sensors for the detection, without physical contact, of metal objects. The advantages of inductive detection are numerous, no physical contact with the object to be detected. Thus avoiding wear and enabling detection of fragile or freshly painted objects. High operating rates. Fast response. Excellent resistance to industrial environments (robust products, fully encapsulated in resin). This product is a cylindrical, non flush mountable sensor. Diameter 30mm, threaded M30 x 1.5. It features a plastic case and a M12 connector. It has a sensing distance of 15mm. Three-wire, DC supply, 12V to 48V, NC function, PNP discrete output. This sensor is ECOLAB certified.