Contator Tripolar 18A 1Na+1Nf 60Vcc LC1D18ND SCHNEIDER
Clique no botão ao lado para assistir ao vídeo relacionado ao produto.
Assistir Vídeo
Código: LC1D18ND Marca:
Adicionar ao Carrinho Estoque: Disponível
TeSys D contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 18A/690V AC-3 (7.5kW@400V). It provides a 60V DC coil with transient suppressor module, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror contact), connection by screw clamp terminals. For operating rates until 3600 cycles/hour and environments until 60°C, it procures high reliability and durability. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA, CCC, EAC, Marine), Green Premium compliant (RoHS/REACh).